Terapi / Psikolojik Danışmanlık Nedir?Terapi ya da psikolojik danışmanlık almayı düşünüyor ama tam olarak bu kavramların ne olduğunu, aralarındaki farkları ya da size uygun olup olmadığını bilmiyorsanız, terapinin ne olduğunu anlamak için lütfen okumaya devam edin.

Internet size birçok konuda cevap sağlayabilir ama gerçek bir insanın yaptığı gibi sizi dinleyemez ya da sizin sorunlarınızı analiz edemez. Söylediğiniz şeylere yorum yapamaz, bilinçdışını anlamlandıramz. Psikologlar ise tüm bunları yapmak üzere eğitim almışlardır.

 

Kısaca, terapi, psikolog ve danışanın güvenli bir ortamda bir araya gelerek, danışanın duygu, düşünce, davranışı üzerine yoğunlaşmasını ve problem
yaratan alanların çözümlenmesini hedefler. Arkadaşlar, aileniz ya da eşiniz
sizin tam olarak nerede acı çektiğinizi bilemez. Bilseler dahi bu acıyı nasıl çözümleyeceklerini göremezler. Ancak konunun uzmanı ile görüşerek kendinize yol açabilirsiniz.Terapi hakkındaki yanlış inançlar

Genel önyargı: “terapi akıl sağlığı yerinde olmayanlar içindir” ve bu bir yanlış inançtır. Terapiye gelen insanlar, hayatlarının zor bir döneminden geçen normal insanlardır. Zor bir durumla karşılaştığımız zaman destek almak aslında sağlıklı bir mekanizmadır. Yaşadığımız acıyı görmezden gelmek ya da yok saymanın bize geri dönüşü çok daha fazla bedel ödettiği için, terapi yaşadığımız zorlu dönemi bir uzman yardımı ile güvenli şekilde ele almanın en etkin yoludur.

 

Bazen de kendi acımızı ya da zorluğumuzu tek başımıza üstelenmek ve kimseyi bununla üzmemek ve yormamak isteriz. Terapi bu noktada da devreye girer. Çünkü uzman psikologlar tam da bunu yapmak için eğitim almışlardır: Başkalarına anlatmakta zorlandığımız konularda bizi dinlemek ve zorlandığımız yerleri analiz ederek, çözüm getirebilmek için.

 

Terapi ile ilgili diğer bir yanlış inanç “terapinin kısa sürede tüm acılarımızı dindireceği ve problemlerimizi çözeceği” fikridir.

 

Terapi “anlat ve hemen çöz” tekniği değildir. Terapi konforsuz olabilir, özellikle de birine kendinizi açmayı sevmiyorsanız. Psikologlar size bu durumda rehberlik etmek için oradadırlar. Ancak danışanın gayreti ve işbirliği ve kendini yapılan çalışmaya vermesi önemlidir. Terapi çalışması meselelere derinlemesine bakma cesaretini göstermeyi gerektirir. Cesaretin karşılığında alınan sonuçlar verilen zahmete değer. Çünkü bu sonuçlar hem uzun sürelidir hem de yaşamınızın önündeki büyük engelleri görüp, başetmenize yardımcı olur.
Psikologlar sizin içinizi görür” başka bir yanlış inançtır. Sadece psikologlar değil, psikoloji öğrencileri dahi bu yanlış inanca maruz kalır. Psikologların tüm cevaplara sahip olduğunu sanabilirsiniz; evet yaptıkları işte uzmandırlar ama psişik güçleri yoktur. O yüzden sizin içinizi okuyup, problem kaynağınızı size bakar bakmaz göremezler. Bu sebeple onlara kendiniz anlatmanız ve kendi iç dünyanız ile ilgili bilgi paylaşmanız gerekir.

 

Kısaca, terapi, psikolog ve danışanın güvenli bir ortamda bir araya gelerek, danışanın duygu, düşünce, davranışı üzerine yoğunlaşmasını ve problem
yaratan alanların çözümlenmesini hedefler. Arkadaşlar, aileniz ya da eşiniz
sizin tam olarak nerede acı çektiğinizi bilemez. Bilseler dahi bu acıyı nasıl çözümleyeceklerini göremezler. Ancak konunun uzmanı ile görüşerek kendinize yol açabilirsiniz.Psikolojik Danışmanlık Nedir, Terapi Nedir?

Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik danışmanlık, danışan ile psikolog arasında geçen bir seri diyalogdan oluşur. “Konuşma terapisi” olarak da geçer ve danışanın güncel hayatında yaşadığı problemlere odaklanarak, çözüm arar. Çözüm odaklıdır. Problemlerin kaynağını anlamak için geçmiş dönemlerin araştırılmasına ve derinliğine fazla girilmez. Psikologlar, danışanları için çözüm sunmaz ama çözüme ulaşılmasına rehberlik eder. Hem psikolog hem de danışan çözüme giden adımları birlikte konuşur ve yaratır.

Terapi/psikoterapi

Psikolojik danışmanlığa kıyasla terapi problemlerin daha derinine iner ve geçmişle bugün arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmayı hedefler. Güncel problemlere bakar ama daha çok danışanın hayatında yer alan ve tekrar eden meselelere değinir ve bunları analiz eder. Psikolojik danışmanlık ile terapi arasında farklar olsa da kullanılan teknikler sebebi ile ortaklıklar da bir hayli fazladır.Hemen konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

KonuşaKonuşa Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar, size tanıdık geliyorsa, belki de artık uzman bir treapist ile görüşmek ve destek almak tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. KonuşaKonuşa ihtiyacınız olan terapiste ulaşmanızın oldukça kolay bir yoludur. Websitemiz hem yukarıda sözü geçen sorunla çalışan uzmana ve hem de birçok alanda farklı uzmanlıkları bulunan terapiste sahiptir. Bu nedenle tam da ihtiyacınza uygun olan kişiyi bulmanızı münkün kılmaktadır.
Internet üzerinden görüntülü konuşma (web terapi) ya da telefon ile görüşme (tele terapi) seçeneklerinden biri ile terapistlerimize ulaşabilirsiniz. Görüşmeleriniz gizlilik ilkelerimiz çerçevesinde gerçekleşir ve HIPAA standardı ile gizliliğiniz korunur.


Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

KonuşaKonuşa’yı Kullanmanın Faydaları

  • Dilediğiniz desteği sizin için rahat olan bir ortam ve zaman diliminde alın.
  • Herhangi bir bekleme listesine girmeden, ihtiyacınız olan terapist desteğini hemen alın.
  • Çeşitli uzmanlıklara sahip olan terapistlerimizi gözden geçirip, ihtiyacınıza en uygun olanı bulun.
  • Gizliliğinizin korunduğunu hissedin.

Hemen konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu