ÖzgüvenÖzgüven konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Gelin özgüvenin ne demek olduğuna ve nasıl oluştuğuna bir bakalım.

Her insanın kendisine dair genel bir algısı ve bakış açısı vardır. Kendine güven veya güvensizlik, bu algının bir parçasıdır. Kendine güven; kişinin, korku, çekinme ve kuşku duymadan kendisine inanması olarak tarif edilebilir. Kendine güvenen kişi, hayata yapıcı ve olumlu bir gözle bakar ve kendisine, yetenek ve yetkinliklerine inanır. Bu, kişinin sahip olmadığı özelliklere sahip olduğunu sanması ya da kendisine her konuda sonsuz güven duyması olarak düşünülmemelidir. Özgüveni olan kişi, sınırlarını bilir. Her alanda başarılı olmak mümkün olmadığı gibi, her alanda kendine güvenmek de gerçekçi değildir.

 

Kendine güven, kişinin yaşamı kontrol etme ihtiyacına cevap verir. Sınırlarını bilen, hangi alanlarda iyi, hangilerinde daha zayıf olduğunu seçebilen kişi için yaşam daha öngörülebilir, dolayısıyla daha kolaydır. Özgüvenli insanlar, bazı beklentileri gerçekleşmese bile, kendilerini kabul etmeyi ve olumlu düşünmeyi sürdürürler. Kendine güvenmenin bir başka olumlu yansıması, kişinin kendisini değerlendirirken başkalarının onayını alma ihtiyacı duymamasıdır.
Kişinin kendine güvenmemesi, güven verecek özelliklere sahip olmaması anlamına gelmez. Kendine aşırı güvenmek de hiç güvenmemek de, kişinin gerçekçi olmayan algıları olarak düşünülmelidir. Kişi sahip olduğu içsel kaynakları fark edip, güçlü ve zayıf yönlerinin ayrımına varabilirse, bu algıları da değişebilmektedir.Özgüven nasıl oluşur?

Kendine güven, dış dünyaya ve diğer insanlara güven duymakla yakından ilişkilidir. Başkalarına güvenmeyi büyük ölçüde yaşantımızın ilk yıllarında öğreniriz. Ebeveynlerimizden sevgi, saygı ve kabul görmek, özgüven oluşturmada büyük önem taşır. Bu ihtiyaçlarımıza yanıt veren, huzurlu bir ev ortamında büyümek, bize, dünyanın güvenilir olduğu mesajını verir ve sonrasında, bu genel güven algısı kendimize de yönelir. Aşırı derecede eleştirel davranan ve çocuklarından çok fazla şey bekleyen anne-babalar, onların kırılgan ve değersiz hissetmelerine sebep olur. Bu da kendine güvenin oluşmasını engelleyici bir faktördür.

 

Kendine güvenin oluşumunda, çocukluk dönemleri elbette ki çok önemli ve belirleyicidir. Ancak bu belirleyiciliğin mutlak olmadığını bilmek gerekir. Kendimize olan güvensizliğimizi, tamamen dış sebeplere atfetmek gerçekçi olmadığı gibi, sorunumuzu çözmemize de katkı sağlamaz.Özgüven konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

KonuşaKonuşa Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar, size tanıdık geliyorsa, belki de artık uzman bir treapist ile görüşmek ve destek almak tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. KonuşaKonuşa ihtiyacınız olan terapiste ulaşmanızın oldukça kolay bir yoludur. Websitemiz hem yukarıda sözü geçen sorunla çalışan uzmana ve hem de birçok alanda farklı uzmanlıkları bulunan terapiste sahiptir. Bu nedenle tam da ihtiyacınza uygun olan kişiyi bulmanızı münkün kılmaktadır.
Internet üzerinden görüntülü konuşma (web terapi) ya da telefon ile görüşme (tele terapi) seçeneklerinden biri ile terapistlerimize ulaşabilirsiniz. Görüşmeleriniz gizlilik ilkelerimiz çerçevesinde gerçekleşir ve HIPAA standardı ile gizliliğiniz korunur.KonuşaKonuşa’yı Kullanmanın Faydaları

  • Dilediğiniz desteği sizin için rahat olan bir ortam ve zaman diliminde alın.
  • Herhangi bir bekleme listesine girmeden, ihtiyacınız olan terapist desteğini hemen alın.
  • Çeşitli uzmanlıklara sahip olan terapistlerimizi gözden geçirip, ihtiyacınıza en uygun olanı bulun.
  • Gizliliğinizin korunduğunu hissedin.

Özgüven konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu