Onilne psikologlarla internetten görüşmek için yine internetten randevu alabilirsiniz.

Psikolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Unsur

 

Son zamanlarda sosyal medyada ruh sağlığı uzmanlığı tartışılır oldu. Çok da iyi oldu. Çünkü bu alanda eğitim almamış birinin, alanın içindeki –mışgibi’liği, sığlaşmayı farketmesi, ruh sağlığı hizmetini ‘dert dinleme’, ‘biliyorum ben senin problemini’, ‘iyi düşün iyi olsun’, ‘biraz rahatla, pozitif ol, o zaman dünyan değişir’ söylemleri ile karıştırmaması çok zor.

Şunu en baştan söylemek lazım ki, iyi bir psikoterapi “yarabandı” değildir. Yani varolan sıkıntıyı yok sayıp, inkar edip, yerine iyi şeylerin olacağına inanmanızı salık verip, yaranızın üzerini yarabandı ile kapatıp eve yollamaz sizi. İyi psikoterapi getirdiğiniz meselenin içine bakmanızı sağlar. Bazen bu bir yarayı temizlemek için deşmeye benzer ve evet can acıtıcı olabilir. Ancak yarayı tam olarak temizlemenin yolu budur.

 

çiftterapisipsikolog

 

 

Diyebilirsiniz ki benim ruhsal yaralarım yok. Sadece günlük sorunlarım, konularım var. Bunu yıllardır bu işi yapan bir klinik psikolog olarak şöyle duyarım: “yaralarım varsa bile ne olduklarını ve nerede olduklarını bilmiyorum.”

Herkesin kendine ait yarası/yaraları vardır. Sadece yerleri ve derinlikleri kişiye özgüdür. Ve o yaraları görmemek için kullandığımız savunma mekanizmalarımız birbirinden farklıdır. Yaralarımızı görmemek adına binbir takıntı geliştirebiliriz mesela ve günde elli kere el yıkarız, sokak taşlarının çizgilerine değil, ortalarına basarız. Yaralarımızı görmemek için sevgili üstüne sevgili yaparız. Ya da başarıya takarız mesela. Başarılı olursak yaramız yok olacakmış gibi. Ya da paraya. Kazanılan para miktarı arttıkça, ruhsal yaralara merhem olacakmış, herşey tamam olacakmış hissi ile. Ya da o yaraları görmemek için bir sürü bağımlılık geliştiririz: Yiyecek, alkol, iş bağımlılığı, spor bağımlılığı, seks bağımlılığı… ta ki görmemeye çalışmak için harcadığımız enerji artık bizi tüketmeye başladığında, artık savunma mekanizmalarımız da aşırı kullanımdan arıza çıkardığında ve artık bunu kabul etmeye açık hale geldiğimizde psikoterapiye de uygun hale gelmişizdir. Bu noktada terapi zihinsel bir fikir alışverişinden çıkıp, bütünsel bir çalışmaya dönüşebilir ve içselleştirilebilir.

 

alkolbağımlılığıterapi

Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

İşte bu noktada bizim açık olduğumuz seviyede bize eşlik edebilecek bir ruh sağlığı uzmanı seçmek önemlidir ki, paylaşımımız sadece zihinsel bir çalışma niteliğinde kalmasın. ‘Bu sebeple psikoloğa gitmeden önce aşağıdaki 7 kriteri değerlendirmenizde fayda olabilir:

1-Uzmanlık derecesi:

Seçtiğiniz danışmanın master derecesinde uzmanlığı var mı? Psikolojiyi üniversitede okuduğumuz ilk 4 sene sonunda psikoterapi yapma ehliyetimiz olmaz. Bu sebeple bunun üzerine 2 senelik uzmanlık (klinik psikoloji, psikolojik danışmanlık yükseklisansı gibi) alınmış olması gerekir. Altını çizmek isterim ki, master derecesi olmayan bir danışmanın aslında psikoterapi yapma ehliyeti yoktur.

2-Süpervizyon:

Mesleğine karşı sorumluluk duygusu gelişmiş psikologlar, mesleklerinin başından itibaren süpervizyon alırlar. Süpervizyon çırağın ustasından sanat/zanaat öğrenmesine benzer. Genç psikolog, daha deneyimli (hoca saydığı) başka bir psikologdan kendi vakaları ile ilgili yönlendirme alır ve bunu örneğin haftada bir gibi  belli bir düzende yapması gerekir. Ve genç psikolog bunun için hocasına bir seans ücreti öder. Meslek sorumluluğu haftada bir bu zamanı ayırmayı ve bu ücreti ödemeyi gerektirir.

3-Psikolog da terapiye gider:

Mesleğine karşı sorumluluk duygusu gelişmiş psikologlar kendi terapilerinden geçerler. Kendisi hangi ekole inanıyor ve hangi ekolde çalışıyor ise, o ekolden terapi alır. Böylece psikolog karşı koltukta oturmanın ne demek olduğunu deneyimler. Kendi terapisinden geçmek, mesleğin çok önemli bir bölümüdür. Çünkü insan kendi içinde alabildiği yol kadar başkasının yolculuğuna eşlik eder.  İnsan kendine sorabildiği soru kadar başkasına soru sorabilir. İnsan kendi karanlığına bakabildiği ölçüde başkasının karanlığına bakar. Ve evet meslek etiği ve sorumluluğu olan psikologlar, haftada bir ya da bazen daha fazla kez terapileri için zaman ve bütçe ayırır.

 

süpervizyon

 

Online Terapi ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

4-Her işin uzmanı ayrı:

Psikoterapistler arasında uzmanlıklar vardır. Bir psikoloğun her yaş grubu (çocuk, ergen, yetişkin) ya da problem (depresyon, madde bağımlılığı, evlilik sorunları, takıntılar) ile çalışabildiğini varsaymayın. Her konuda çalışabildiğini söyleyen bir uzmana sorularınız ile yaklaşın.

5-Yargılanmak:

Milliyetiniz, dini görüşünüz, politik görüşünüz yüzünden yargılanıyor iseniz doğru yerde değilsinizdir. En ideali bu durumun yaşanmamasıdır. Yaşanıyor ise psikoloğunuz ile yargılanmakta olduğunuz hissini paylaşabilirsiniz. Bunu paylaşmak ve ortada bir yanlış anlaşma var ise karşılıklı olarak düzeltmek iyi olur. Eğer durum sizin hissinizden ibaret değil ise, mesela bir psikolog eşcinsel bir danışanının cinsel kimliğinin yanlış, kötü, hatalı olduğunu söylüyor ve kendi doğrusuna çekmeye çalışıyor ise, o kişinin başka uzman araştırması daha iyi olur.

6-Popülerlik:

Bir başkası çok yararlanmış olabilir, sosyal medyada çok popüler olabilir, çok hastası olabilir vs., eğer ilk seanslardan sonra anlaşılmış ve bağ kurabilmiş hissetmiyor iseniz, gittiğiniz uzman sizin için doğru kişi olmayabilir. Başkaları için doğru olmuş olması, size de iyi geleceği anlamına gelmek zorunda değildir.

 

psikologlaterapideadam

 

Online Terapi ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

7-Sınırlar:

Halk arasında tam tersi daha iyi olurmuş gibi düşünülse de psikoterapi “sınır” prensibi ile işler. Yani seans içinde ve dışında sınırlar mevcuttur ve şarttır. Terapi çalışmasını ve danışanın gizliliğini koruyan bu sınırların varlığıdır. Aksi halde seansın başlama / bitiş saatinden seans sıklığına kadar her şey keyfi hale gelirve fayda sağlamaktan uzaklaşır. Aynı zamanda danışan-psikolog arasındaki ilişki arkadaşlığa dönüşür ve tüm sosyal ilişkilerimiz ile benzer bir hal alarak, objektifliğini kaybeder.

Bu sebeple, meslek etiğinin bilincinde bir psikolog sizinle seans dışında görüşmez, sosyalleşmez ve seans içindeki çerçeve ve sınıra sadık kalır ve sizinle olan ilişkisini bu çerçevede yürütür. Yine meslek etiği, sizi danışan olarak gördüğü sürece annenizi, babanızı, kardeşinizi ya da arkadaşınızı danışan olarak kabul etmemeyi gerektirir.

Tüm bunların aksi gerçekleşmekte ise ortada önemli bir ihmal ve istismar vardır. Mutlaka dikkate alınmalı ve psikolog seçimi baştan sorgulanmalıdır.

 

Gonca Şensözen

Klinik Psikolog

 

 

Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

ERMANLAR