depresyon ve anksiyetenin bağlantısı

Depresyon ve Anksiyete (Kaygı) Arasındaki İlişki

 

Depresyon genellikle düşük enerjili bir ruh hali olarak algılanırken, anksiyete yüksek enerjili bir ruh hali olarak algılanır. Anksiyete ve depresyon birbiriyle insanların zannettiğinden daha da ilişkilidir. Depresyondaki bir kişi, içinde sıklıkla kaygı hisseder, hatta bu anksiyetik hal kimi zaman panik atağa sebep olur.

Elbette, panik atak geçirmek hali hazırda depresif bir durumdur. Yaşamımızda kontrolünü sağlayamadığımız herhangi bir şey, depresyona sebep olabilir.

Günümüzde birçok kişi depresyon ve anksiyete sebebiyle psikolojik sorunlar yaşıyor. Bunun için ulaşması ve kabul etmesi çok daha kolay olan, en az yüz yüze terapi kadar etkili online terapi yöntemi ile, problemlerine çözüm arıyorlar.

 

online terapi sayesinde psikologlarla uzaktan konuşarak anksiyeteden kurtulun

 

Depresyon ve Kaygı (Anksiyete) Arasındaki Bağlantı

Anksiyete (kaygı) ve depresyon benzer unsurlar olsa da aynı değillerdir. Depresyon umutsuzluk, çaresizlik ve öfke gibi duyguları meydana getirir. Depresyondaki kişilerin enerji seviyeleri genellikle çok düşüktür ve genellikle günlük görevler ve insan ilişkilerinden çok bunalmış hissederler.

Bununla birlikte, anksiyete (kaygı) bozukluğu olan bir kişi, çoğu insanın endişe duymadığı veya tehdit altında hissetmediği durumlarda korku, panik ya da kaygı yaşar. Problemli kişi, tanınan herhangi bir tetikleyici olmadan ani panik ya da anksiyete ataklarına maruz kalabilir ve kafasında sürekli endişeli ve kaygılı sesler ile yaşar. Psikolog tarafından tedavi olunmazsa, depresyon ve anksiyete bozuklukları kişinin çalışmasını ya da  ilişki sürdürebilmesini kısıtlayabilir.

Anksiyete (kaygı) ve depresyonun tedavileri benzerdir ve bu sebepten bu iki rahatsızlık hep birbirine karıştırılır. Antidepresan ilaçlar ve davranışsal terapi genellikle anksiyete (kaygı) ve depresyon için tedavi yöntemleridir.

Günümüzde birçok kişi depresyon ve anksiyete sebebiyle psikolojik sorunlar yaşıyor. Bunun için ulaşması ve kabul etmesi çok daha kolay olan, en az yüz yüze terapi kadar etkili online terapi yöntemi ile, problemlerine çözüm arıyorlar.

 

Online psikologlarla anskiyete bozukluğundan kurtulun

 

Konusunda uzman online psikolog  desteği için randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

 

Niçin Depresyon ve Anksiyete (Kaygı) Birbiri ile Bağlantılıdır?

Hiç kimse tam olarak nedenini bilmese de, depresyon ve anksiyete genellikle aynı anda ortaya çıkar. Bir çalışmada, ağır depresyon hastalarının % 85’inde genel anksiyete bozukluğu,% 35’inde panik bozukluğu olduğu ortaya çıktı. Diğer anksiyete bozuklukları; obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olarak 2 çeşittir. Hep bir arada ortaya çıktıklarından, anksiyete (kaygı) ve depresyon, duygudurum bozukluklarının ikiz kadeşleri olarak görülür.

Bir beyin kimyası bozukluğundan kaynaklandığı düşünülen kaygı duygusu, bir teste başlamadan önce veya bir biyopsinin sonucunu beklemeden önce hissedilen normal endişe gibi değildir. Duygusal bozukluk olan anksiyete halinde, gerçek bir tehdit mevcut olmadığında bile, beyin savaş veya kaç mekanizması harekete geçirilir. Kronik kaygılı olmak hayali bir kaplan tarafından sürekli takip edilmek gibidir. Tehlike altında olma duygusu asla ortadan kalkmaz.

“Hastalığımın belirleyici semptomları, depresyondan öte, kaygılarım ve endişelerimdi … Epileptik nöbetler gibi, bir dizi çılgınca anksiyete krizi uyarı yapmaksızın üzerime doğru geliyordu. Vücudum kaotik, şeytani bir güçle titriyor, şiddetle göğsüme veya kafama vurmama sebep oluyordu. “ ~ Douglas Bloch, M.A., ‘Depresyondan İyileşme’ nin yazarı.

 

online psikologlar yüz yüzede olduğu kadar etkili

Online Terapi  ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

 

Anksiyete (Kaygı) ve Depresyon Birlikte Meydana Geldiğinde

Hem anksiyetik (kaygılı), hem de depresif olmak muazzam bir mücadeledir. Uzman psikolog ve klinik psikologlar anksiyete ve depresyon birlikte ortaya çıktığında oluşan belirtilerin, bu bozuklukların tek başına ortaya çıktığındakine göre daha şiddetli olduğunu gözlemlemişlerdir. Ayrıca, depresyon semptomlarının çözülmesi daha uzun sürer, hastalık kronikleşir ve tedaviye karşı daha dirençli hale gelir.

Son olarak, anskiyete (kaygı) ile artan depresyon, tek başına depresyondan çok daha yüksek bir intihar oranına sahiptir. Bir çalışmada, intihara teşebbüs eden depresyondaki hastaların % 92’sinde ciddi anksiyete sorunu olduğu görüldü. Alkol ve yatıştırıcı hapta olduğu gibi depresyon ve anksiyete (kaygı) de  ölümcül bir kombinasyondur.

Depresyon ve kaygı ile ilgili problemler yaşıyorsanız, yardım almaktan korkmayın. Özellikle online terapi ve online psikolog  ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz için “Online Terapi ile bugün tanışmanız için 5 neden“adlı yazımızı mutlaka okumanızı mutlaka öneriyoruz.

Natasha Tracy
Healthy Place’den alıntıdır.


Idil Aksehirli