Hassas hisettiğinizde partneriniz size hassas davranmıyorsa sebeblerini araştırmak için online terapiye başvurun.

Küçük Zannettiğimiz Anlar İlişkilerin Geleceğini Nasıl Değiştirir?

 

Yine işten eve yorgun gelmişti. E-postayla da hallolabilecek bir konu için yapılan sinir bozucu bir toplantıdan sonra, bir iş arkadaşıyla dinlenme odasındaki buzdolabının doluluğuyla ilgili gergin bir sohbet geçirmiş ve eve giderken tabii ki korkunç bir trafik ile cebelleştikten sonra, oturma odasındaki kanepeye atmıştı kendini. Derin bir nefes alıp en sevdiği programı açtı televizyonda. Tek yapmak istediği sessizlik içinde stresinden arınmaktı.

Tam da bu esnada, evin arka kapısı açıldı. Karısı eve geldi – ve her nasılsa her zamankinden daha neşeli bir şekilde. Odaya girerken ceketini çıkardı, ön camda durarak “Bugün hava ne kadar da güzel” dedi.

Erkeğin bir sonraki adımı ne olmalı? Cevap, düşündüğünüzden daha önemli olabilir.

 

online psikologlar kişinin problemleriyle yüzleşmesi için çabalar

 

 

Klinik Psikolog John Gottman kariyerini, ilişki yürütmek için işe yarayan ‘şeyleri’ araştırarak geçirmiştir – ve keşfettiği şey önemli olduğu kadar pratiktir de. Yaptığı araştırmalar sayesinde, bir çifti ilişki üstadı haline getirebilecek ya da ilişkiyi tam bir felakete çevirebilecek uygulamaları ve nitelikleri keşfetti. Ustalar ile felaketçiler arasında, ilişkilerinin geleceğini öngörmelerini sağlayacak ince ama önemli bir fark buldu: İlişki üstadları, küçük ve günlük yaşamlarında, eşlerinin onlarla etkileşime girme girişimlerine çok daha duyarlı davranıyorlardı.

Bu tarz bağlayıcı ya da duygusal girişimler, bir partnerin eşinin ilgisini çekmek ya da onu kendine bağlamak için sarf ettiği doğal bir çabadır. Bu girişimler yatmadan önce kucaklamak için doğrudan bir talep kadar belirgin veya hava hakkında hiç kimseye hitap etmeden yapılan dolaylı bir yorum kadar belirsiz olabilir. Psikolog Gottman yaptığı çift terapilerinde, bu duygusal girişimlere sürekli olarak pozitif yanıt veren çiftlerin, bunu uygulamayanlara göre kendilerini daha tatmin hissettikleri ve daha uzun birlikte olma ihtimalleri bulunduğunu keşfetti. Gerçekten de, Psikolog Gottman’ın yeni evli çiftlerle yaptığı bir araştırmaya göre, ilişkilerine devam eden çiftler birbirlerinin duygusal girişimlerine zamanlarının %86’sında cevap verirken, boşanmaya gidenler için bu oran sadece %33.

 

 


Konusunda uzman online psikolog  desteği için randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

 

Bir ilişkide, günlük hayatta önemsiz görünen tüm anlar zaman içinde çok büyük önem kazanır. Psikolog Gottman, eşi duygusal bir girişimde bulunduğunda diğer eşin genellikle kullandığı dört farklı yanıt tespit etti. Her biri bir ilişkinin beraberlik ve güven duygusunu destekleyebilir veya parçalayabilir: Eşimize cevap verebiliriz, eşimize hevesli bir şekilde cevap verebiliriz, eşimizden uzaklaşabiliriz; ya da eşimize karşı bir tavır sergileyebiliriz. Giriş örneğinde, gününden yıpranmış bir koca, hava hakkında yorum yapan eşi duygusal bir girişimde bulunmuştur. Diğer eşin seçenekleri şunlar: Girişimi kabul eden kısa ve basit bir şekilde “Evet, öyle” diyerek eşine cevap verebilir; onu günün nasıl geçtiği ile ilgili daha uzun bir konuşmaya yönlendirerek hevesle ona cevap verebilir; yorum yapmayarak ondan uzaklaşabilir; ya da biraz huzur ve sessizlik isteyerek ona karşı bir tavır sergileyebilir.

 

 

 

Online Terapi  ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

 

 

Duygusal bir girişime yönelik hevesli bir yanıt genellile takdir edilse de, eşinizin girişiminin basit bir onaylaması, aranızdaki bağı derinleştirmek için yeterlidir. Bir ilişki üstadı olmak için sonsuz enerji, ilgi ve odaklılık sunmak zorunda değilsiniz.

Günümüzde birçok çift, ulaşması ve kabul etmesi çok daha kolay olan, en az yüz yüze terapi kadar etkili online terapi yöntemi ile bu sorunlarına çözüm arıyorlar.

Nasıl bu küçük anlar ilişkilerimizde böylesine büyük bir fark yaratıyor? Eşinizin küçük duygusal girişimlerine cevap verdiğinizde, ilişkinizi gerginlik ve yaşam engelleri karşısında güçlendirirsiniz. Esasen, duygusal bir girişim, eşlerimize günlük olarak “Benimle misin?” ya da “Senin için önemli miyim?” sorusunun sorulması için küçük bir yoldur.  Bu soruların cevaplanması, bir partnerin önceden yaşadığı bir sadakatsizlik sorunu veya bir travma öyküsü varsa, daha da önem taşır.  İlişkiniz boyunca bu sorulara sürekli olarak metforik bir “Evet!” cevabı alırsanız, birbirinize olan güveninizi ve bağlantınızı güçlendiriyor olursunuz.


Online Terapi ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

Eşinizin size ulaşmak ve ilişkinizi güçlendirmek için kullandığı küçük anlara dikkat edin – eşinize cevap vermenin yollarını arayın, birbirinize bağlanmanızda daha etkili olacaktır. Eşinizin her duygusal girişimini yanıtladığınızda, ilişkinizin sağlığına ve güvenliğine yatırım yapıyor olursunuz. Kasıtlı ve istikrarlı bir şekilde eşinizin girişimlerini cevaplamak, paylaştığınız samimiyet duygusunu derinleştirmekte ve artan evlilik doyumuyla ilişkilendirilmektedir.

Psikolog John Gottman’ın çalışmasında bize hatırlattığı gibi, ilişkilerde en büyük değişimi küçük şeyler yaratır. Eşinizin duygusal girişimlerini cevaplandırarak, ilişkinizi felaketlerden korur ve paylaştığınız sevgiyi derinleştirebilirsiniz.

Yardım almaktan korkmayın. Özellikle online terapi ve online psikolog nedir detaylı bilgi edinmeniz için “Online terapi ile bugün tanışmanız için 5 neden“adlı yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Caroline Sweatt-Eldredge
Psychology Today’den alıntıdır.

Konusunda uzman online psikolog  desteği için randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

Idil Aksehirli