Özgüveninizi arttırmak için online terapiye başvurun.

Özgüveninizi Arttıracak ve Kalıcı Hale Getirecek 5 Yol

 

Erkek bir danışanım psikoterapi için beni görmeye geldiğinde 25 yaşındaydı. Geçtiğimiz yıl ‘sıkıcı masabaşı iş’inden ayrıldı ve hayatta ne yapmak istediğine karar verebilmek için ailesinin yanına geri taşındı. Şu anda bir kafede yarı-zamanlı olarak çalışıyor, boş zamanlarında bilgisayar oyunu oynuyor, haftasonları da arkadaşlarıyla görüşüyor. Hayatında ne yapacağını bulabildi mi? Hayır.

“Sanırım beni geri çeken şey özgüvenim” dedi terapimizin ilk seansında. “Kendimle ilgili iyi hislerim yok herhangi bir konuda”.  Günde birkaç kez olumlamalarla özgüvenini artırmaya çalışıyordu: “Benim büyük bir başarı hikayem olacak ve ben aklıma koyduğum her şeyi yapacağım “ gibi olumlu cümleleri kendi kendine tekrar ediyordu.

 

özgüvensizlik online psikologlarla çözülebilir

 

 

“Kullandığın bu olumlamalar senin psikolojin için iyi değil”  diye anlattım ona bir psikolog olarak. “En büyük problem, hayatında özgüvenini besleyecek hiçbir şeyin olmaması ve seni kendinle ilgili iyi hissettirecek hiçbir şey yapmıyor olman.”

Kendimize duyduğumuz özgüveni kesinlikle beslemeliyiz. Kendimiz hakkında iyi hissetmek istiyorsak, kendimizle gurur duyacağımız, başarılı hissedeceğimiz, takdir edileceğimiz, saygı göreceğimiz, güçleneceğimiz ya da hedefimizde ilerlediğimizi hissedeceğimiz şeyler yapmalıyız. Danışanım bunların hiçbirini yapmıyordu.


Özgüven Beslemek için 5 Adım:

1- Olumlamalardan kaçının

Olumlama içi boş kalorilere benzer. Kendinize harika olduğunuzu söyleyebilirsiniz, ancak gerçekten inanmadığınız takdirde, aklınız olumlamayı reddedecek ve sonuç olarak size kendinizi daha kötü hissettirecektir. Olumlamalar inanıldığı sürece iyidir ki düşük özgüvenli insanlarda bu mümkün değildir

2- Özgün güç ve yetki alanlarını belirleyin

Özgüven yaratmaya başlamak için, neyde iyi olduğunuzu, neyi iyi yaptığınızı veya diğer insanların sizle ilgili takdir ettiği şeyleri tanımlamanız gerekir. Bu doğru yönde küçücük bir adım olabilir, ancak olmalı. Eğer danışanım bir bilgisayar oyunu birincisi olsaydı, bu da bir şey sayılacaktı ama o bu konuya o kadar adanmış durumda değildi. Sonuç olarak, bilgisayar oyunu oynadığı saatler onun kendine olan güvenini duygusal anlamda beslemiyordu.

3- Yetenek göstermek

Bir güç alanı belirledikten sonra, bunu göstermenin yollarını bulun. Eğer iyi bir bowling oyuncusu iseniz, bowling ligine katılın. Eğer iyi bir yazarsanız, bir bloga bir makale gönderin. Eğer iyi bir planlamacı iseniz, aile buluşmalarını organize edin. İyi yaptığınız şeylere dahil olun.

 

yeteneklerinizi sergileyerek özgüveninizi geliştirebilirsiniz. online psikologlar terapi ile bunu yapmanızda yardımcı olur

 

Online Terapi ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

4- Olumlu geribildirimi tolere etmeyi öğrenin

Özgüvenimiz düşükse, iltifatlara karşı direnç gösteririz. Övgüleri nezaketle kabul etmeye çalışın (basit bir “teşekkür ederim” yeterlidir). Uygulamak ne kadar zor olsa da, iltifat kabul edebilmek özgüveninizi besleyebilmeniz için çok önemlidir.iltiafata teşekkür ederek, özgüveninizi arttırın. diğer özgüven arttırma yolları için online terapi yapın.

 

Online Terapi ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

5- Öz – olumlama

Yeteneğinizi sergiledikten sonra, kendiniz hakkında iyi hissetmenize, kendinizle gurur duymanıza veya bu durumdan memnun olmanıza izin verin. Öz – olumlamalar, kendimize ait güçlü yönlerimize dayanarak verdiğimiz olumlu mesajlardır. (örn. Ben harika bir aşcıyım). Gerçekten iyi olduğunuz şeylerle gurur duymanın kibirli bir hareket olmadığını fark edin, ne olursa olsun, özgüven düşük olduğunda her türlü duygusal beslenme yardımcı olur.

Özgüven umutla beslenmez – “Başarılı olacağım”, ya da sahte inançlarla – “Ben en iyisiyim”. Özgüven yetkinlik ve yeteneklerimizden kazandığımız tecrübelerle ve hak edilmiş geribildirimlerle beslenir. Eğer bunlar hayatınızda eksikse, yeteneklerinizi sergileyerek ve kendinizi olumlu geribildirimlere (kendinizden ya da başkasından gelen) açarak, günlük hayatınıza bu tecrübeleri katabilirsiniz.

Guy Winch, Psychology Today’den alıntıdır.

 

Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

Idil Aksehirli