online terapi ile sorunlarınızı evinizde çözün. online randevu alın

Online Terapi ile tanışmak için 9 sebep daha

 

Neden psikolojik danışmanlık alırız? Huffington Post’ta yayınlanan bir makalede:  “5 yetişkinden 1’i bir zihinsel bir problemle karşı karşıya fakat bunların çok azı terapiye giderek çözüm arıyor”. Bu makale, şiddetli psikolojik hastalık olarak nitelendirilmeyen bazı problemlerin de tedaviden fayda görebileceğini belirtiyor ve psikoterapiye yönlendirilmesi gereken semptomları aşağıdaki gibi sıralıyor:

 • Hisleriniz çok yoğunsa
 • Travma geçirmiş ve bunu düşünmeyi bırakamıyorsanız
 • Açıklanamayan ve tekrarlayan baş ağrısı, mide ağrısı veya bağışıklık sisteminde zayıflama varsa
 • Başa çıkmak için bir madde kullanıyorsanız
 • İş yerinde kötü geri bildirim alıyorsanız
 • Daha önce severek yaptığınız aktivitelere artık ilgi duymuyorsanız
 • Yaşadığınız ilişkilerde zorlanıyorsanız
 • Arkadaşlarınız sizin için endişeleniyorsa

 

sad woman sitting alone in a empty room

 

Fakat birine terapi önerirken üslup çok önemli. Birinin arkadaşına ya da sevdiği birine psikoterapiye gitmesi “gerektiğini” söylediğini duyduğum zaman, bu bana bir suçlama gibi görünür ve bu, psikoterapiye vurulan damgalamaya katkıda bulunur. Çoğu çekişmeli tartışmanın sonu “Terapiye gitmelisin!” gibi kaba bir yorumla son bulur fakat aslında “Bence sen delisin, git birinin seni iyileştirmesi için para öde!” demek isteniyordur. Bu sağlığa kavuşmak için çok düşünceli bir öneri değildir, hatta bir hakarettir. Çoğunluk itibar zedelememek için bu hakarete isyan eder çünkü boyun eğmek tartışmada kaybeden taraf olmak demektir.  

Bu arada, genelde “yapmamız gereken” şeyleri yapmayız, biz “istediğimiz” şeyleri yaparız. Terapiye giderseniz bu sizin için çok iyi bir tecrübe olacaktır çünkü öğrenmek, olgunlaşmak ve iyileşmek için gidiyorsunuz. Biri sizin gitmenizi istediği için değil.

 

Angry, arguing, point, gesturing, blaming, confront, indoors, couple, Caucasian, gesture, accusing, confronting, argue, confrontation, pointing, accuse, emotions, eras, 1940s-1950s, moods, blame, people, young adult couples

 

Online Psikolojik Danışmanlık ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

Terapi ile ilgili bilmemiz gereken diğer konu ise terapinin patolojiye odaklı olmasına gerek olmadığıdır. Tabii ki, terapi acı verici deneyimleri tolere edilebilir hale getirmekte çok etkilidir. Zarar veren düşünceleri, ilişkisel ve davranışsal kalıpları değiştirmek için kanıtlanmış bir yöntemdir. Fakat aynı zamanda iyi hayatları mükemmele çevirmek için de kullanılır.

Karşılaştırma yapacak olursak, fiziksel sağlığınızı iyileştirmenin temel iki yolu vardır: hastanede doktorunuzu ziyaret etmek ve spor salonunda fitness yapmak. Medikal problemlerinizi çözmek için doktora gidersiniz: Belirtileri hisseder ve “normal” duruma dönmek için tedavi ararsınız. Buna karşılık, spor salonuna  sağlıklı olmak, daha iyi bir fizik elde etmek ve genel olarak hayat kalitenizi arttırmak için gidersiniz. Sağlıklı olmada 2 farklı bakış açısı görüyoruz, biri hastalığa diğeri sağlıklılığa ve zindeliğe odaklanıyor. Problemleri tedavi etmek için terapiye gideriz, aynı zamanda zaten iyi olan bir yaşamı daha da iyileştiririz.

Fitness yapan birinin hasta olduğu için spor yaptığını aksi takdirde buna ihtiyaç duymayacağını söyleyebilir miyiz? Asla. Ancak bu tuhaf “Terapiye gidiyorsan deli olmalısın” düşüncesine tutunmaya devam ediyoruz. Huff Po makalesinde gösterilen tutum gibi tutumlar, yalnızca terapi modelini devam ettirmektedir – bir hastalığı tedavi etmek için terapiye gidiyor olmak. Aslında psikoterapi, sağlıklılık modelinde, potansiyel kazanmada ve daha iyi bir hayat sürmede de yararlıdır.

Sağlıklılık modelinde, yüzyüze terapi ve hatta online terapi ile tanışmak için için 9 neden daha sunuluyor:

 • İyi bir evlilik yapmak istediğinizde – Birçok ilişki yolundadır, ancak artık eğlenceli değildir. aile terapisi yada evlilik terapisi iletişimin geliştirilmesine yardımcı olabilir ve tutku ve heyecanı evliliğe geri getirmenin yollarını araştırır.

 

rsz_couple_by_lake

 

 • Kendinizi sevmek veya kabul etmek istediğinizde – Birçok kişi bununla ilgili zorluk çekiyor ve başka bir zihinsel rahatsızlığa etkilenmiş veya depresyona girmiş değildir. Online terapi, benlik saygısında bariyerleri aşmanıza ve mutluluğunuzu öncelikli kılmak için pratik yollar öğrenmenize yardımcı olabilir.
 • Çok iyi birer ebeveyn olmak istediğinizde– Çoğumuz, ne kadar itiraz etsek de, kendi çocukluğumuzda gördüğümüz ebeveynlik modelini baz alırız. Online terapi, bunu yapmanızı engeller ve kendi olmak istediğiniz ebeveyn haline gelmenize yardımcı olabilir (ve çocuklarınızın da ihtiyacı olan).

 

family-silhouette

 

Online Terapi ile İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48
 • Kariyerinizde başarılı olmak istediğinizde – Bulunduğunuz durumdan mutsuz olduğunuzu söylüyorsunuz, neden farklı bir şey için çabalamıyorsunuz? Korku, sıkı çalışma veya kişiler arası çatışma seni geride mi tutuyor? Online terapi, kariyerinizde sağlıklı bir değişim için hızlandırıcı bir etki olabilir.

 

Businessman sitting at desk with head down

 

 • Yaşam amacınızı bulmak istediğinizde – Pek çok psikolog hayatın meşgullüğünün arasında kaybolmuş tutkularınızı bulmanıza yardımcı olmak için derinlere dalar ve iç dünyanızda aslında kim olduğunuzu bulmanızı sağlar. Kendi yansımanızı görmek bu amacı bulmanıza yardımcı olur.
 • Kendinize odaklanmak için haftada 1 saat istediğinizde – Online terapi, konunun siz olduğu bir ders gibidir. Kendinizi keşfedebilir, mevcut düşünce ve hislerinizi derinleştirebilir veya bir süre sadece kendinizle kalabilirsiniz. Bu hayati pratik, günümüz dünyasında unutulmuş bir sanat haline geldi.
 • Fitness’ta hedeflerinizi gerçekleştirmek istediğinizde – Psikolog spor koçunuz değildir , ancak fitness fiziksel olduğu kadar zihinsel de bir haldir. Online terapi, hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen bariyerlerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.
 • Bırakmak ve affetmek istediğinizde  – Kin tutmanın ciddi fiziksel, duygusal ve ilişkisel sonuçları vardır. Online psikolojik danışmanlık yoluyla bu sorunları kendi başınıza çözmeyi öğrenebilir ve ilerleyebilirsiniz.

 

Consoling hands

 

 • Girişken olmak, duyguları ifade etmek veya başka herhangi bir şeyi uygulamak için bir alan istediğinizde – Online terapi, hayatınızın geri kalanında sizi korkutacak şeyleri keşfettiğiniz, denediğiniz ve pratik ettiğiniz bir yerdir. Utangaç bir insan yüzleşmeyi pratik edebilir.  Bağımsız kişiler duygularını ifade etmeyi deneyebilirler.  Bunu seansta birkaç kez denediğinizde, gerçek hayatta uygulamaya da hazır olabilirsiniz.

Muhtemelen daha birçok yararlı nedeni unutuyorum, fakat umarım anlattıklarım sizi şu noktaya ulaştırmıştır: Online terapi ciddi sorunların tedavisinde yardımcı olur, ancak daha fazlasını da sunar. Terapiye vurulan damgaya katkıda bulunan bu bakış açısından kurtulabilirsek, belki daha çok insan terapinin faydalarının çok daha geniş bir yelpazeye yayıldığını anlarlar.

Ryan Howes, PhD. Psychology Today’den alıntıdır.

Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Danışma RandevusuWEB Danışma Randevusu

ERMANLAR