Online Psikolog, Psikolog, Online Psikolog Hizmeti, acil psikolojik destek, e psikolog, online terapi, ayrılık acısı nasıl geçer psikoloji, bedava online psikolojik danışmanlık, online psikolojik danışmanlık, evlilik sorunları psikolog, telefondan psikolojik destek, en iyi uzaktan yardım psikolog, psikolojik yardım hattı, psikolojik destek online, psikoterapi, 	 Psikoloji, Depresyon,Depresyon Tedavisi, Aile Danışmanlığı, Terapi, Kaygı Bozukluğu, Anksiyete Tedavisi, psikiyatrist, psikiyatri, obsesif kompulsif bozukluk, psikoterapi, depresif, evlilik terapisi, anksiyete belirtileri, psikolojik hastalıklar, panik atak nedir

Pasif- Agresif Davranışı Anlamak İçin 5 Gizli İşaret

 

Çoğumuz agresif insanları tespit etmeyi başarırız. Birisi size hakaret ederken, eleştirirken ya da sizi küçük düşürürken en azından neden incindiğimizi biliriz. Ancak bazen ailemiz, yakın arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız da dahil olmak üzere çevremizdeki insanlar bize kötü hissettirir ve sebebini anlamakta zorlanırız. Örneğin bir meslektaşınızla aynı hafta içinde 3 kere koridorda karşılaştığınızda size selam vermediğinde, siz kendinizi o kişinin sizi görmediğine ya da kafasının dolu olduğuna inandırırsınız ama içinizden bir ses bir şeylerin yanlış olduğunu bilir.

 

pasif-agresif-1

 

Bu tarz olayları bir veya birden fazla kişiyle yaşıyorsanız pasif-agresif kişilerle karşı karşıya olma ihtimaliniz yüksektir ki pasif – agresiflik, agresifliği tespit etmekten daha zordur. Pasif – agresiflik; üstü kapalı hakaretlerle, huysuz ve inatçı davranışlarla düşmanlığın dolaylı yolla ifade edilmesidir. Pasif- agresif davranış, üstü kapalı ve indirekt olduğundan psikolojik sonuçlarına katlanıyor olsanız bile tespit edilmesi zordur. Aşağıdaki 5 örnek bu türden davranışları tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bu örnekler her pasif agresifte görülmese de en yaygın olanlardır:


Online Psikolojik Danışmanlıkla İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48
  • Sessiz Muamele

Sessiz muamele, başka bir kişiyi tamamen görmezden gelmek, kişiden gelen herhangi bir soruyu cevaplamamak ve belki de kişinin varlığını kabul etmeyi reddetmektir. Bu davranış biçimi kolay fark edilir gibi görünse de fark edilemeyen sessiz muamele türleri mevcuttur. Örneğin birisi size koridorda selam vermediğinde bunun yanlışlıkla mı yoksa bilerek mi olduğuna karar veremeyebilirsiniz dolayısıyla davranışı tespit etmede sorun yaşarsınız. Aynı şey toplantılarda veya diğer etkileşimler sırasında da olabilir. Meslektaşınız, açık bir şekilde yorumlarınızı görmezden gelebilir fakat bunu her zaman yapmayabilir, bu nedenle kasıtlı olup olmadığını anlayamazsınız.

  • Üstü Kapalı Hakaretler

Çoğumuz biri bize açıkça hakaret ettiğinde fark ederiz ama üstü kapalı hakaretleri fark etmek zordur. Bir meslektaşınız size iltifat ediyormuş gibi görünebilir, ancak üzerine düşünme fırsatınız olduğunda, bunun aslında gizli bir hakaret olduğunu fark edersiniz. Örneğin, bir raporu patronunuza iletirsiniz. Okur ve size iyi bir iş çıkardığınızı söyler (iltifat), ancak daha sonra “X’inki kadar iyi” diye ekler (gizli bir hakaret).

Gizli hakaretler aynı zamanda en zayıf noktalarınızı hedef alabilir. Diyelim ki bir meslektaşınız en iyi üniversitelerden birinden mezun olmuştur ve sizin üniversitenizin onunki kadar iyi olmadığını biliyordur. Bu meslektaşınız sıklıkla ve alakasız yerlerde mezun olduğunuz üniversiteyi vurguluyorsa ve hatta iyi bir üniversite olmadığına dair imalarda bulunuyorsa bu gizli bir hakarettir.

 

pasif-agresif-4-jp

 

  • Huysuz Davranışlar

Huysuz, somurtkan, kasvetli, ekşi suratlı insanlar etrafında olmak rahatsız edicidir. Huysuz bir insan bir ortamda yapılan bir espriye herkes gülerken bile gülümsemeyecektir. Ayrıca bu tarz insanlar her şey hakkında söylenirler ve etraflarındaki herkesi rahatsız ve mutsuz hissettirirler.

  • İnatçılık

İnatçı olmak, bazı durumlarda faydalı bir kişilik özelliği olabilir, özellikle de pozisyonunuzu korumak gerektiğinde. Ancak bazen inatçılık birini cezalandırmanın bir başka yoludur. Dolaylı olarak inatçı olan kişi pozisyonunu veya bakış açısını titizlikle savunur ve kuvvetli argümanlara sahip olur; bu nedenle bu kişinin söylediklerini mantıksız gelse bile reddetmek çok kolay olmaz. Aynı zamanda, bu kişinin bulunduğu durumu bu şekilde savunuyor olmasının sebebinin karşı tarafı rahatsız etmek olduğunu anladığınızda, pasif agresif bir davranışta bulunduğunu da fark edersiniz.


Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu
  • Gerekli görevleri tamamlamada başarısız olma

Çoğumuz inatçı çocuklara aşinadır. Çocuklar belirli bir yaşa geldiğinde- gençlik, çocukluk ya da ergenlik döneminde – söylenenleri yapmayı reddederler. Ama onlar çocuktur. Yetişkinler aynı davranışta bulunduklarında bunu kavramak daha zordur. Çevrenizde tamamlanması gereken görevleri yapmaktan kaçınmanın yollarını bulan meslektaşlarınız olabilir. Bütün sorumluluğu başkalarına bırakıyorlardır ya da bir görevi üzerlerine alıyorlar fakat zamanında bitirmiyorlardır. Bu, işteki stresle, evdeki sorunlarla veya sadece erteleyen bir kişiliğin sonucuysa, pasif-agresif davranışın bir örneği olmayabilir. Ancak, sıklıkla tekrarlanıyorsa ve dış etkenlere göre değişiklik göstermiyorsa, kasıtlı olabilir ve pasif agresif davranış sayılabilir.

 

pasif-agresi-2

 

Pasif Agresyon ile Mücadele

Bu davranış biçimi ilişkilerde ve dostluklarda da görülür. Buna kıskançlık, altta yatan bir kişilik bozukluğu ya da bir pasif-agresif davranışa sebep olan bir ilacın yan etkisi -örneğin anti-psikotik ilaçların yanlış dozda kullanılması- bu sonuca neden olabilir.

Pasif agresif biriyle başa çıkmanın en iyi yolu nedir? Genellikle bunu onların yüzüne vurmak yardımcı olmaz. Çünkü aslında bu kişiler ne yaptıklarının bir derece farkındadırlar ve siz bunu yüzlerine vurduğunuzda bu davranış biçimini sizin alehinize kullanabilirler.

En etkili yaklaşım, bu davranışları görmezden gelmek ve  fark etmiyormuş gibi yapmaktır. Bu davranışlardan etkilenmiyor gibi görünürseniz, tepkisizliğiniz onları durdurabilir.

Pasif-agresif davranışı görmezden gelmek mümkün olmadığı zaman, özelikle sizi psikolojik olarak güçlü bir şekilde etkilediğinde, yapabileceğiniz en iyi şey, kişiye karşı mümkün olduğunca mesafeyi korumaktır.

Pasif agresif kişi, size yakın çalışan bir meslektaşınız ise, işyerinizdeki başka bir pozisyona transfer edip edemeyeceğinizi sorun. Böylece sürekli olarak bu kişinin etrafında bulunmanız gerekmez. Eğer transfer olamıyorsanız, bu kişiyle minimum derecede iletişim kurmaya özen gösterin. İletişiminiz prosfesyonel düzeyde olduğu sürece bu kişinin davranışlarından daha az etkilenebilirsiniz.

*Psychology Today’den alıntılar içerir.


Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

ERMANLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir