Online Psikolog, Psikolog, Online Psikolog Hizmeti, acil psikolojik destek, e psikolog, online terapi, ayrılık acısı nasıl geçer psikoloji, bedava online psikolojik danışmanlık, online psikolojik danışmanlık, evlilik sorunları psikolog, telefondan psikolojik destek, en iyi uzaktan yardım psikolog, psikolojik yardım hattı, psikolojik destek online, psikoterapi, 	 Psikoloji, Depresyon,Depresyon Tedavisi, Aile Danışmanlığı, Terapi, Kaygı Bozukluğu, Anksiyete Tedavisi, psikiyatrist, psikiyatri, obsesif kompulsif bozukluk, psikoterapi, depresif, evlilik terapisi, anksiyete belirtileri, psikolojik hastalıklar, panik atak nedir

Geçmiş ilişkilerinizi geride bırakmanın 3 yolu

 

Çözülmemiş acıları iyileştirmek, hayatta ilerlemenizi sağlar…

Yakın ilişkiler insanda güçlü duygular uyandırır – bu duygular hem pozitif hem de negatif olabilir.  Romantik aşk oldukça şaşırtıcı olabilir: aşk işler iyi giderken güçlü ve sıcak duygular uyandırır fakat bir şeyler ters gittiğinde bu sefer kişinin içinde acı verici ve korkunç duygular uyanmaya başlar ve hatta belki de depresyon girer.

via GIPHY

Partnerimize karşı hissettiğimiz duygular çok hassas ve kırılgan olduğu için bu duygusal değişimleri yaşamamız doğaldır. Ayrıca yakın ilişkiler her zaman istediğimiz gibi gitmez; bu da üzüntü, acı çekme, öfke, suçluluk, kaygı, endişe ve benzeri gibi karmaşık duygularla bizi başbaşa bırakır. Kendimizi sıksık eski sevgilimizle veya aile fertlerimizden biriyle yaşadıklarımızı, yaptığımız konuşmaları kafamızda canlandırırken buluruz. Bu canlandırmalarla ikinci şanslar ya da farklı sonuçlar yaratmaya çalışırız.

via GIPHY


Online Psikolojik Danışmanlıkla İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

 

Why Can’t You Read My Mind? kitabımda yazdığım gibi, bir ilişki bittiğinde duygularınızı gözden geçirmek ve bir sonuca varmak için zamana ihtiyacınız vardır. Öfke, kayıp, utanç, endişe, pişmanlık ve bunun gibi olumsuz duygular sağlıklı bir şekilde ifade edilmelidir. Danışanlarıma sık sık eski partnerlerine mektup yazmalarını öneririm. Mektupların amacı hedeflenen kişiye postalanmaları değil, hala kalan duygu ve düşüncelerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Bu şekilde yaşanan depresyon hafifletilebilir ve kişinin psikolojisinde iyileşme gözlemlenebilir.

love_w1024

Bir ilişki sona erdiğinde, öfke genellikle en belirgin ve en çok telaffuz edilen duygudur. Öfkenin altında genellikle incinme, korkma, endişelenme, üzülme ve utanç duygularının olduğunu unutmamalısınız. Öfke duygusu dindikten sonra yerini hüzün ve üzüntüye bırakır ve bu duyguların da kontrol altına alınması gerekmektedir. Partnerinizin sihirli bir şekilde geri döneceğini umut etmemek için pişmanlık duyguları detaylıca ele alınmalıdır. Çoğunlukla, geçen zaman ve bu süreçte yapılan duygusal çalışma ile birlikte, ilişkinizin böyle olması gerektiği kanaatine varırsınız. Bu süreç boyunca yaşadığınız deneyimlerden bir sürü şey öğrenmişsinizdir ve yolunuzda ilerlemeye hazırsınızdır. Böylelikle, yeni bir partner bulmak ve daha iyi bir ilişkiye adım atmak konusunda umutlanmaya başlayabilirsiniz. Psikolojiniz bunun için hazırdır.

via GIPHY

Maalesef, çoğu insan bu sürecin büyük kısmını atlar. Canları çok yanıyordur, depresyonda olduklarını düşünürler ve daha iyi hissedebilmek için alelacele yeni ilişkilere girerler fakat geçmişin duygusal kalıntılarından kaçmak o kadar da kolay değildir. Bir gün yeni partner eski partnere çok benzeyen bir hareket yapar ve  bu da zincirleme duygusal tepkilere yol açar. Yeni partner bambaşka bir insan da olsa, hissedilen duygular aynıdır ve dolayısıyla verilen tepkilerin de benzer olması doğaldır.

Örneğin, bu senaryoda durum tam olarak budur: X’in babası alkolikti. Eski kocası Y ise çok içki içip eve genelde sarhoş gelirdi. Bu sebeple geceleri sık sık kavga ederlerdi ve bu ilişkilerinin boşanmayla sonuçlanmasına sebep oldu. X daha sonra yeni biriyle birlikte olmaya başladı, bu kişi çok az içki içerdi. Bir gün X’in yeni partneri müşterileriyle yaptığı bir toplantıda 1 kadeh içki içip X’in evine gitti. Onu görünce X, anında yeni partnerinin nefesindeki alkol kokusunu aldı ve hemen panik, korku, endişe ve öfke ile doldu: “Bu ilişki de Y ile olduğu gibi sonuçlanacak.” “İçki içmesine dayanamayacağımı bilmeli.” X bunun farklı bir ilişki olduğunu bilmesine rağmen, bilinçaltı bir kere düğmeye bastı ve eski ilişkisindeki tüm duyguları tekrar hissetmeye başladı. Eğer dikkatli olmazsa eskiden Y ile yaptığı gibi kendini yeni partneriyle kavga eder halde bulabilir.

Geçmişten Gelen Duygularınızın Kurbanı Olmayın

Geçmişinizin duygusal acılarından kaçınmak istemeniz çok normaldir. Kaçınma, yapılacak en doğru şey gibi gelebilir, ancak geçmiş hayaletlerinizle yüzleşip onlarla baş etmek ilerlemenin en iyi yoludur. Geçmişten gelen duygusal yükünüz üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadığınız fikrinden kurtulun; kesinlikle kontrol sizde.

via GIPHY

Geçmisteki ilişki hayaletlerinizi aşmanıza yardımcı olacak 3 ipucu:

 

  • Duygusal hayaletlerinizi kabul edin

Maruz kaldığınız davranış ve kalıpların kapsamı ne olursa olsun, hayatınızda kontrolü olan sizsiniz; hayaletler değil. Ya duygusal hayat sizi kontrol ediyor ya da siz onu. Bu konuda size yardımcı olabilecek kimse yoktur. Başka birisini size yaptıklarından dolayı suçlamak kendinizi  bir kurban gibi hissettirir. Bir kurban olarak kalırsanız, hiçbir şey öğrenemezsiniz vesonsuza kadar olumsuz davranış ve tutumlarınızı tekrarlamaya, psikolojinize zarar vermeye devam edersiniz.

via GIPHY


Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

 

  • Yaşananlar için sorumluluk kabul edin

 

Kendinize “ Şu ana kadar tüm negatif ve zehirli düşüncelerin kurbanı oldum ama şu andan itibaren hayatımı kontrol etmelerine izin vermeyeceğim” diyin. Böylelikle artık ilerleyebilir ve büyüyebilirsiniz. Eski sevgiliniz size yeterince iyi olmadığınızı söylemiş olabilir ama bu mevcut partnerinizin memnun edilmesi imkansız biri olduğunu göstermez. Eşcinsel olduğunuzu keşfetmeniz ve eski sınıf arkadaşlarınızın küçükken sizi taciz etmiş olması bir yetişkin olarak kabul edilmeyeceğiniz veya sevgiyi bulamayacağınız anlamına gelmez. Hayaletlerinizle, geçmişten nasıl bir duygusal yük getirirlerse getirsinler, baş edebilirsiniz. Burada kontrolü ele almak, psikolojiniz için çok önemlidir.

via GIPHY

  • Hayaletlerinizden ne kadar farklı olduğunuzu listeleyerek kendinizi onlardan farklılaştırın

 

Başkalarının sizde değerli bulduğu özelliklerinizi benimseyin. Belki anneniz kızgın bir kadındı. Annenizden ne kadar farklı olduğunuzu fark edin. Kendinize annenizin babası öldükten sonra para kazanarak  7 kardeşine bakmak zorunda kaldığı için kızgın bir birey olarak yetiştiğini hatırlatın. Kendi yaşamınızda ailenizle takındığınız sakin ruh halini fark edin ve geçmiş bir hayaletinizden ne kadar farklı olduğunuzu görün.

Psychology Today’den alıntılar içerir.

via GIPHY


Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

 


ERMANLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir