Online Psikolog, Psikolog, Online Psikolog Hizmeti, acil psikolojik destek, e psikolog, online terapi, ayrılık acısı nasıl geçer psikoloji, bedava online psikolojik danışmanlık, online psikolojik danışmanlık, evlilik sorunları psikolog, telefondan psikolojik destek, en iyi uzaktan yardım psikolog, psikolojik yardım hattı, psikolojik destek online, psikoterapi, 	 Psikoloji, Depresyon,Depresyon Tedavisi, Aile Danışmanlığı, Terapi, Kaygı Bozukluğu, Anksiyete Tedavisi, psikiyatrist, psikiyatri, obsesif kompulsif bozukluk, psikoterapi, depresif, evlilik terapisi, anksiyete belirtileri, psikolojik hastalıklar, panik atak nedir

Depresyon ile mücadele eden birine söylenmemesi gereken 4 şey

 

Bu söylemler yarardan çok zarara sebep olabilir…

 

Depresyon sadece üzgün hissediyor olmaktan çok daha ağır bir ruhsal durumdur. Hatta, depresyon ABD’de 15 milyondan fazla  yetişkini etkileyen ciddi bir zihinsel hastalıktır. Erken müdahale, tanı ve etkili bir psikolojik tedavi sayesinde, depresyonu olan birçok kişi yaşantılarını iyileştirebilir ve hayatlarının tadını çıkarabilir. Fakat, tedavi edilmezse, depresyon hem mücadele eden bireyler hem de onarı sevenler için yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Ne yazık ki, depresyon sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır ve bununla mücadele eden birine ne söyleyeceğinizi bilmek zor olabilir. Aşağıdakiler, depresyon ile mücadele eden birine asla söylememeniz gereken dört şeydir:

  • Kendini toparlamalısın

Depresyonda olan birine “kendini toparlamalısın” demek, engelli bir bireye “yürümelisin” demek gibidir. Zihinsel bir hastalığa sahip olmak bir seçim değildir. Hiç kimse depresyonun sebep olduğu bu ağır hisleri yaşamayı kendisi seçmez ve kişi depresyon semptomlarını kontrol edebilse bunu zaten yapar. Birisine “kendini toparla” demek, mücadele eden kişi için son derece manasızdır ve hatta depresyonda olmanın onların seçimi olduğunu ima eden bir söylemdir.

Bunun yerine, kişiye ona destek olmak için ne yapabileceğinizi sorun. Eğer bu kişi bir çözüm ya da bir fikir bulmakta zorlanıyorsa, eskiden birlikte yapmaktan zevk aldığınız herhangi bir etkinliği tekrarlamayı önerebilirsiniz. Bunu yapmak için modlarında olmayabilirler ama bu tarz etkinlikler onların modunu yükseltebilir ve aynı zamanda izole hissetme duygularını azaltabilir.

Psikolog ekibimizi bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

online terapi yapmadan önce psikologlarınızı araştırın, kendinize uygun psikoloğu seçin

Online Psikolojik Danışmanlıkla İlgili Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48
  • Senden daha kötü durumda olan insanlar var.

Bu söylem genellikle depresyondaki kişileri daha iyi hissettirmek, yardımcı olmak için kullanılır, ancak bunun tersi bir etki yaratır. Depresyonun genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ayrıca, bu ifade kişinin duygularını geçersiz kılar ve depresyonda olmalarından kaynaklı içlerinde suçluluk ve utanç hissi doğar. Bunun yerine, kişinin yanında olduğunuzu ve en iyi şekilde destek vereceğinizi ifade edebilirsiniz. Kişinin hissettiklerini anladığınızı şu sözlerle de gösterebilirsiniz: “Şu anda çok acı çekiyor ve gerçekten mücadele ediyor gibi görünüyorsun. Bilmeni isterim ki , senin için hep buradayım ve tüm bunları tek başına yaşamak zorunda değilsin.”

  • Mutlu olmak da bir seçim.

İyi niyetli olsa da, bu ifade kişinin depresyonu kendisinin yaşamayı seçtiğini ima eder. Buna ek olarak, “mutlu olmayı seçmek” depresyonun tedavisi olsaydı, tedavi merkezlerine, psikologlara ve ilaçlara gerek kalmazdı. Depresyon beynin kimyasal dengesizliklerinden kaynaklanan ciddi bir zihinsel hastalıktır. Depresyon ile mücadele eden bir kişi, “mutlu olmayı seçmek” üzerine motivasyonel bir konuşmaya ihtiyaç duymaz, daha ziyade doğru tedaviye ve desteğe ihtiyaç duyar.

Bunun yerine, kişiye eğitimli profesyonellerden yardım ve destek almanın ne kadar önemli olduğunu anlatın. Ayrıca, bu şekilde hissetmeyi onların seçmediğini bildiğinizi ve onları elinizden gelen her şekilde desteklemek için burada olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Psikolog ekibimizi bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

online terapi yapmadan önce psikologlarınızı araştırın, kendinize uygun psikoloğu seçin

  • Ama depresyonda gibi durmuyorsun.

Birinin dış görünüşüne bakarak depresyonda olup olmadığını söyleyemeyiz. Bazı insanlar, gülümseyen selfielerle ve davranışlarıyla  ilgili açıklamalar yaparak depresyonlarını nasıl maskeleyebileceklerini biliyorlar. Birisi sizinle depresyonda olduğunu paylaştığında bunu ciddiye almak önemlidir. Kişinin depresyonda olup olmadığını sorgulamak yerine, duygularına önem verip yanında olduğunuzu hissettirmek ve ifade etmek gerekir.

Sonuç olarak:

 

Depresyonla mücade eden kişiye kınayan söylemlerde bulunmak yerine şefkatle yaklaşarak, zihinsel sağlık problemi olan birinin yaşadığı utancı hafifletebilirsiniz. Araştırmalara göre, utanç ve yargılanma korkusu,  zihinsel rahatsızlığı olan kişilerin tedaviden kaçınmalarındaki en büyük sebeplerdendir. Bu yüzden depresyon ile mücadele eden birisine destek ve şefkat sağlamak çok önemlidir.

Bir blog yazarı olan Heather Rayne, konuyu aşağıdaki gibi çok güzel özetlemiştir:

Depresyon ile yaşamak derin, çamurlu bir delikten dışarıya kollarınızda kum torbalarıyla tırmanmaya çalışmak gibi bir histir. Her şey çok daha zor görünür – sabahları yataktan kalkmak bile muazzam bir başarı haline gelebilir. En basit görevler bir anda zorlu bir meydan okumadır. Kimse böyle hissetmek istemez. Ve onlar da bunu kimseye yapmak istemezler. Bu durum yaşanıyordur ve ne yazık ki bu iki ateş arasında kalmak gibidir. Ama sonunda mermiler uçmayı bırakacak, duman ortadan kalkacak ve ufukta mutlu, tatmin edici hayatlar ve ilişkiler görünmeye başlayacak. Birlik içinde, bu rahatlamaya ulaşılabilir.

Psikolog Jennifer Rollin
Psychology Today’den alıntılar içerir.

 

Konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

ERMANLAR

Comments

  1. Çok doğru tespitler…Ben bir senedir depresyondayım,VE hala ilaçla düzelmeye çalışıyorum..ama hala iyilesmedim.

  2. […] Depresyon genellikle düşük enerjili bir ruh hali olarak algılanırken, anksiyete yüksek enerjili bir ruh hali olarak algılanır. Anksiyete ve depresyon birbiriyle insanların zannettiğinden daha da ilişkilidir. Depresyondaki bir kişi, içinde sıklıkla kaygı hisseder, hatta bu anksiyetik hal kimi zaman panik atağa sebep olur. […]

  3. […] boyu yapılan teorik ve uygulamaya dayalı araştırmalar gösterir ki, mutsuz hissederken veya depresyondayken şu düşünce çarpıtmalarını […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir