Online Psikolog, Psikolog, Online Psikolog Hizmeti, acil psikolojik destek, e psikolog, online terapi, ayrılık acısı nasıl geçer psikoloji, bedava online psikolojik danışmanlık, online psikolojik danışmanlık, evlilik sorunları psikolog, telefondan psikolojik destek, en iyi uzaktan yardım psikolog, psikolojik yardım hattı, psikolojik destek online, psikoterapi, 	 Psikoloji, Depresyon,Depresyon Tedavisi, Aile Danışmanlığı, Terapi, Kaygı Bozukluğu, Anksiyete Tedavisi, psikiyatrist, psikiyatri, obsesif kompulsif bozukluk, psikoterapi, depresif, evlilik terapisi, anksiyete belirtileri, psikolojik hastalıklar, panik atak nedir

Terapi Neden İşe Yarar?

 

Size “kendini gerçekleştiren kehanet” kavramından bahsetmek istiyorum.

 

Başımıza gelenlerin kaderimiz mi yoksa seçimimiz mi olduğun konusunda kafamızı karıştıran kavram…”kendini gerçekleştiren kehanet”.

 

Geçenlerde birisi bununla ilgili güzel bir örnek anlattı:

 

Bir arkadaşı ile konsere gidiyorlarmış ve yoldaki trafikten dolayı geç kalma ihtimalleri doğmuş. Arkadaşı çok fazla panik olmuş. Çünkü onun en çekindiği şeylerden biri konser başladıktan sonra salona girmek zorunda kalmak ve eğer koltuk numarası sıra ortasında ise, sıra boyunca oturan herkesi rahatsız ederek ve hatta yerlerinden kaldırarak, kendi koltuğuna ulaşmaya çalışmakmış. O yüzden yol boyunca, “herkesi rahatsız edeceğiz, geç kalmamalıyız” diye defalarca söylenmiş durmuş.

Sonuçta beklendiği üzere konsere geç kalmışlar. Konser başlamış ve dinleyiciler çoktan yerlerini almışlar. Yol boyunca panik halinde olan kişi elindeki bilete ve koltuk numaralarına bakmış ve yüzünü ekşiterek, tam sıranın ortasında bulunan iki kişilik boş yeri göstermiş. Çaresiz, sıra boyunca oturanlardan müsaade isteye isteye ve utana sıkıla koltuklarına ulaşmışlar. Tam oturup, derin bir nefes alacaklarken, koltukların onlara ait olmadığı ortaya çıkmış ve otururken rahatsız ettikleri insanları bu sefer de kalkarken rahatsız ederek, aynı yolu geri yürümüşler. Bana bu olanları anlatan kişi, paniklemiş olan arkadaşının elinden bileti alıp, sıra numaralarına bir bakmış ki, bir sıranın tam en başındaki iki boş koltuk onlara ait. Bu kez kimseyi rahatsız etmeden, kolayca yerlerine oturup, konseri dinlemeye başlamışlar.

Eğer arkadaşı yol boyunca panik olmasaydı ve “herkesi rahatsız edeceğiz” fikrine saplanmasaydı da yine bunlar yaşanır mıydı? Büyük ihtimalle hayır. Arkadaşı yol boyunca sıra ortasındaki koltuk fikrine o kadar saplanmış ve bunu o kadar çok gözünde canlandırmış ki, konser salonuna girip, sıra ortasında iki boş koltuk görünce, kafasındaki görüntü ile birleştirip ve bu koltukların kendi yerleri olduğuna inanarak harekete geçmiş Yani bir nevi kendi kehanetini gerçek kılmış.

Günlük hayatımızda, ilişkilerimizde ne kadar sık yaşadığımız bir durum. Yeni bir ortama girerken, insanların bizi sevmeyeceğine ya da kabul etmeyeceğine inanmak ve ortamda çekinik, soğuk ya da fazla savunmacı bir yaklaşımda olduğumuz için bunu yaratmak gibi. Çocuğumuzun iştahsız olacağından korktuğumuz için, ona yemek konusunda baskı yapmak ve çocuğun da bu baskı ile savaşmak için yemek yemeyi reddetmesi gibi. Araba kullanırken kaza yapma ihtimalinden çok korkup, korkudan dikkatimizi doğru kullanamamak ya da panik duygusunun yönettiği ani hareketler yaparak kazaya sebebiyet vermek gibi…


Ücretsiz Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız

0850 885 24 48

Bu hafta siz de düşünün: Gün içinde karşılaştığınız tatsız olaylarda hiç payınız var mı? Kendi düşünce sisteminizin kurbanı olmuş olabilir misiniz? Ve eğer öyle ise, bunun bir daha olmasını engellemek için ne yapabilirsiniz?

 

Hayatta bir çok şey bizim kontrolümüzde değil ama en azından kontrolümüzde olabilecek kısmı farkındalıkla yaşayalım. Bunu farkına varmamızın en mümkün olduğu yer psikoterapi. Seansın içinde başımıza gelenleri tarafsız ve uzman bir psikoloğa anlatırken, neleri bilmeden, farkına varmadan başımıza getirdiğimizi daha iyi kavramamız mümkün. Kavrayınca da bunu yapmaya devam etmek isteyip istemediğimizi sormamız da mümkün.

 

Kendinize bir psikoterapi imkanı tanımanız ve kendi kehanetleriniz ile tanışmanız dileğimle.

 

Gonca Şensözen

Klinik Psikolog

 


Hemen konusunda uzman psikologlarımızdan randevu alın

TELE Terapi RandevusuWEB Terapi Randevusu

 


ERMANLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir