GEBELİKTE SIKINTILI ZAMANLARIN NEDENLERİ?

GEBELİKTE SIKINTILI ZAMANLARIN NEDENLERİ?

 

Gebelik kendi içinde olumlu ve olumsuz yönlerin bir arada yaşandığı, duygusal açıdan yüklü bir dönemdir. 1. trimesterde anne adayının vücudu gebeliğe adapte olmaya çalışır ve bu dönemde bulantılar, yorgunluk hissi ve uyku hali yoğundur. 2. trimester anne adayı için en mutlu dönemdir. Hamileliğin keyfi bu dönemde bol bol çıkarılabilir. 3. trimester de keyif alınan bir dönemdir. Ancak bu son dönemde anne adayının vücudu ağırlaşır, hareket etmek biraz daha zorlaşır. Doğum yaklaştığı için doğumla, bebekle ve anne olmakla ilgili kaygılar iyice belirginleşir.

 

Gebelik, yaşanan sıkıntının birçok kaynağı olabilir. Anne adayının vücudu değişim içindedir, eşle ilişkinin içeriğinde değişimler yaşanabilir, bebeğin sağlığı ile ilgili kaygılar yaşanabilir, gelecek ile ilgili kaygılar belirgin hale gelebilir. Aynı zamanda, gebelik dönemi ani duygusal değişimlerin yaşandığı bir dönem de olduğundan, anne adayının zaman zaman sıkıntı duyması normaldir.

 

*GEBELİĞİ MUTLU KILAN NELERDİR?

 

Sıkıntılarının yanı sıra hamilelik aynı zamanda keyifli ve haz veren bir dönemdir. Bunun en önemli nedeni, gebelikle birlikte, anne ve baba adayının, soyun devamını ve genlerin gelecek nesillere aktarımını gerçekleştirmiş olmasıdır. Doğacak çocuk ile birlikte hem anne hem de baba adayının kendi ailesinden getirdiği özellikler yeni nesilde yaşatılacaktır. Aslında bebek dünyaya getirmek bir çeşit “ölümsüzleşme” projesidir. Anne ve baba adayı kendilerinden oluşan ve kendilerinden sonra da yaşamaya devam edecek olan bir canlı meydana getirmişlerdir.

 

Aynı zamanda gebelik “yaratıcılık” olgusunun uzantısıdır. Bir kadın, yaradılış olgusuna aracı olduğunu en iyi gebelik döneminde fark eder. Bir erkekten farkını en net bu dönemde deneyimler. Kadın olmanın bilincinin en üstü seviyeye ulaşabileceği dönemlerden biridir bu. Aslında birçok kadın için kadın olmanın nasıl bir güç içerdiğini fark etmek gebelik dönemine denk düşer. Bu sebeple, birçok gebe, hamilelikte, normal dönemden çok daha iyi, mutlu ve güçlü hisseder.

 

Anne adaylarını bu dönemde iyi hissettirebilecek diğer bir neden kendi doğurganlığını kanıtlamış olmasıdır. Özellikle geç yaşlarda gelen hamileliklerde “hala doğurganım” hissini yaşamak anne adayını çok mutlu eder.

 

*GEBELİK DÖNEMİNİ MUTLU GEÇİRMENİN YOLLARI

 

-İlahi yaradılış sürecine katkıda bulunduğunuzu kendinize hatırlatın.

-Kadın olmanın, hatta doğurgan bir kadın olmanın keyfini farkına varın ve bu keyfi mümkün olduğunca yaşamaya çalışın. Unutmayın sınırsız zamanınız yok. Bu, maximum 9 aylık bir keyif!

-Tam bir aile oluşturduğunuzu fark edin. Bu, ele aldığınız bir projeyi geliştirmek ya da büyütmek demektir. Bu gelişimin keyfini çıkarın.

-Vücudunuzdaki değişimlere karşı duyarlı olun. Aslında her bir değişim, yeni bir canlının dünyaya gelmesi için doğanın size verdiği destektir. Desteklendiğinizi hissedin.

-Eşinizle, geleceğe ait yeni planlar yapmanın keyfini yaşayın. Aynı zamanda eşinizle en büyük ortaklığınızın keyfini yaşayın.

-Doğacak bebek hakkında hayaller kurun. Hoşunuza giden bebek mağazalarını gezin, ona neler almak isteyebileceğinizi düşünün.

-Bebeğinizin, büyüdüğü zamanları hayal edin. Onun, yetişkin olmasından nasıl bir haz alırsınız?

-Gebelikle ilgili sıkıntılar yaşadığınızda, bu dönemin sonsuza kadar sürmeyeceğini, birkaç aydan ibaret olduğunu kendinize hatırlatın.

-Fiziksel olarak kendinize bakmaya devam edin. Belki eski bedeniniz yok ama kadınlığa ait güzelliklerden birini yaşıyorsunuz. Sizin yerinizde olmak isteyecek birçok kadın olduğunu unutmayın!

-Doktorunuzla randevularınızı aksatmayın. Merak ettiğiniz şeyleri mutlaka doktorunuza sorun.

-Hamilelik ve doğumlarını rahat şekilde tamamlamış tanıdıklarınızdan destek almayı unutmayın. Pozitif deneyimi olan kişilerle konuşmak, sizi rahatlatacaktır.

-Aile büyüklerinden (anne, kayınvalide, abla gibi) destek alın. Talepleriniz olduğunda, bunu onlara açıkça iletin.

 

*EŞİN YAKLAŞIMI

 

Eşin desteğinin çok önemli olduğu bir dönemdir gebelik.

Eş şunları yapabilir:

 

-Anne adayı eski enerjisinde ve hareketliliğinde olmayacağından, ondan beklentiler konusunda, baba adayının daha toleranslı olması gerekebilir (ev işleri, sosyalleşme vb).

-Anne adayı vücut imajı değiştikçe eşinin gözüne artık cazip gözükmeme korkuları yaşayabilir. Bu yüzden baba adayının, anne adayını rahatlatması ve kendini çekici bir kadın olarak hissetmesine yardımcı olması gerekir.

-Doktor kontrollerine eşinde mutlaka gitmesi.

-Anne adayının bebekle ilgili planlama (çocuk odası gibi) eşin de dahil olması.

-Anne adayının duygusal açıdan hassas bir dönem geçirdiğini kabul etmesi ve normalde olmayan kızgınlık ya da hüzün dalgalarının bu dönemle ilişkisi olduğunu bilmesi.

-Anne adayının, doğum, bebek bakımı gibi konularda endişeleri varsa, bu endişeleri ortadan kaldırmaya çalışması

 

*TOPLUMUN YAKLAŞIMI

 

Toplum anne adaylarına karşı her zaman saygılı olmuştur. Gebe olan birinin canı ne isterse hemen bulunup, getirilir ya da karşıdan karşıya geçmek isteyen hamile birine hemen yol verilir. Bu kurallar zaten bilinmekte ve uygulanmaktadır.

 

Bir anne adayının sık karşılaştığı durumlardan biri çevresindeki insanların onu (özellikle son aylarda) “şirin” ya da “sevimli” bulmasıdır. Kimi anne adaylarına bu durum tatsız gelmektedir. Çünkü kadın kimliklerini yitirmiş gibi hissetmeye başlarlar. “Eşim beni hala çekici buluyor mu?” gibi soruların sıkça sorulduğu bir dönemde çevrenin, kadın kimliğini görmezden gelir şekilde yaklaşması, bazı anne adaylarını üzmektedir. Anne adaylarına bu konudaki fikirleri sorularak yaklaşılabilir.

 

Klinik Psikolog

Gonca Şensözen

 


ERMANLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir